Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
A+ A A-

Her Şey Dâhil Kötü Ürün Kötü Servis Demek Değildir

‘’ Her Şey Dâhil Kötü Ürün Kötü Servis Demek Değildir’’

      Her şey dâhil sistemi ile ağzımızdan düşürmediğimiz otel çalışanları olarak hep dilimize dolanmış olan sözcük ‘’doldur boşalt’’ neden bu şekil konuşulur HB ve BB sistemindeki hizmet kalitesi kalmadığı için mi acaba?  Nihayet son yıllarda açılan tesislerimiz ile birlikte hizmet ve kalite yarışı ortaya çıkmıştır. Mutfağın önemi ortaya çıkmış Biz şeflerin özlemiş olduğu yemeğimize şekil verdiğimiz o canım tabak sunumlarını yaptığımız özel restoranlarımız ortaya çıkmıştır. Daha tesis açılma evresinde iken özel restoranların yeri, teması dekorasyonu tasarlanıyor. Çevremize baktığımızda bu özel restoranlar tesislerde artmaya başladı. Artık olmazsa olmaz olmuştur. Misafirler tatile geldiği tesislerde bu hizmeti arar olmaktadır. Biz Şefler bu hizmetin arkasında durur ve en iyi şekilde sanatımızı icra eder isek Tesislerimize çok büyük ayrıcalık sağlayan bu restoranlarımız yaşayacak ve misafirlerin tercih ettiği en büyük unsurlardan birisi olmaya devam edecektir. Yemek keyiftir, güzelliktir burada biz şeflere çok büyük iş düşmektedir. Bu keyfi yaşatmak için bütün yeteneklerimizi bilgimizi kullanarak o canım tabaklarımızı büfelerimizi oluşturmalıyız. Devamlı gündemi de takip ederek farklı lezzetler farklı sunumlar yaratmalıyız. Bu sunumlar ile yemek masalarımız çok daha keyifli olacaktır.  

            Şu an her şey dâhil sisteminde konuşulan ‘’kaç özel restoranınız var’’ sözcüğü konuşulmaktadır. Bunun sebebi ise buradan gelen yüksek misafir memnuniyeti olmaktadır. O bezginlik, bıkkınlık belirten ‘’doldur boşalt’’ sözcüğü bitmiştir. Buda gösteriyor ki aynı ürün ile daha düzgün kaliteli ürünler ortaya çıkartılabilinir ve sunulur. Misafir memnuniyeti en üst düzeye getirilebilinir. Bu doğrultuda da biz şefler arasında menü araştırmaları başlamış, yenilikler farklı sunumlar ve yaratıcılıklar ortaya çıkmıştır. Bu da gerek yeni yetişen nesil açısından gerek Türk Mutfak Şefleri açısından önemli bir unsur olmaktadır. O halde ‘’ her şey dâhil sistemi doğru kullanım ve sunum yapıldığı taktirde kötü servis kötü yemek değildir’’. Sadece biraz daha Şef olarak emek harcamak, yaptığımız ürüne ilgi alaka ve birazda sevgi göstermek yeterlidir.

‘’ucuz etin yahnisi bu kadar olur ‘’

Otelcilik bilindiği gibi hizmete dayalı bir iş koludur, bu hizmet tamamen personele dayalıdır. İnsana insan ile hizmet vermek ve de memnun etmek kadar zor bir iş kolu yoktur. Bu iş kolunun başında ise Otelcilik gelmektedir. Siz otelinizde en kaliteli, mobilyayı, yatağı, halıyı, resimleri, bitki örtüsünü, büfeleri, masaları, sandalyeleri vb. kullanın misafir geldiğinde bu unsurlara inanın ilk bir iki gününde dikkat ediyor arkasından tatili bitene kadar konuştuğu, gözlemlediği servis kalitesi, yemek kalitesi, hizmet kalitesi, eğer siz otelin donanımında ve de dekorasyonun da gösterdiğiniz özeni yaptığınız yatırımı tesis açıldıktan sonra personel politikanıza yansıtmadığınız zaman, yan tesis bunu veriyor bizde onu aşmayalım tarzına büründüğünüzde o canım güzel tesislerde sıradan alt yapısı olmayan boylu poslu, güzel alımlı diye aldığınız personel ile hayal kırıklığı yaşamanız doğaldır.

            Buradan sesleniyor sayın yatırımcılara ve Genel Müdürlerimize!!! Nasıl ki otel mimarilerinde kabuğumuzu kırıp çok radikal tesisler yapmaya başlamış isek burada başlattığımız bu radikalliği personel seçiminde alt yapısında da göstermeniz gerekir. ‘’ Hedefsiz, amaçsız kişilere bu tesislerde yer vermemek’’ komisinden Müdürüne Şefine kadar irdelemek neden bizi seçtin veya bizde neden çalışmak istiyorsun sorusunu sormak, burada amaç sadece çalışmak için çalışmak mı yâda hedefine ulaşmak için o tesisin alt yapısının o hedefine müsait olduğu için mi istemesi. Bu tarz personeli oluşturduğumuzda ise o çalışanın hakkını vermek maddi, manevi. Kaliteli personel isteniliyor ise bununda bir faturası olduğunu görmezlikten gelmemeliyiz.

‘’Bilgi Paylaşıldıkça Büyür’’

            Yılların tecrübesini, bilgilerimizi paylaştığımızda bilgi dağarcığımızın nasıl büyüdüğünü görürüz. Eski yıllarda yapılan ürünün son püf noktasında çırağı dolaba göndermek artık eskilerde kalmıştır. Şimdi tam aksine eğitimler vererek zorla yetişmesini bilgi edinmesini sağlamak için toplantılar düzenlemeliyiz. Bu paylaşımı, eğitmenliği yaptığımızda gerek Türk mutfağı gerek Türk mutfak şeflerinin başarı grafiği yükselecektir. Mutfağımızdaki komilerimiz, öğrencilerimize devamlı bilgimizi, yeniliklerimizi aktarmalı ve tatbiki için imkân yaratmalıyız. Bu eğilimi gösterdiğimiz zaman göreceğiz ki saygı sevgi ve büyük ustalık o zaman ortaya çıkacaktır. İşinde son derece iyi, bilgili çok kıymetli meslektaşlarımızla olmak son derece mutluluk vericidir. Yarınlarda daha iyi olmak ve Türk Mutfağımızı daha tanınmış, modern mutfak haline getirmek için hep beraber çaba göstermeliyiz, şefinden komisine var gücümüz ile koşmalıyız. Paylaşımcı, öğretici ve bir sonraki gençlere saygı sevgi çemberinde güzel ürünler bırakmamız gerektiğine inanıyorum. Bu da hep birlikte yapabileceğimiz bir oluşum. Dediğim gibi bilgi paylaşıldıkça büyür. 

’ben şefim, geleceğim en son noktaya geldim, bundan sonrası yok ‘’

Şunu unutmayalım hayat dediğimiz en değerli hazinemiz bizim ona verebildiğimiz kadardır. Aynı yankı gibi ne verir isek onu alırız. Yeni nesil çok iyi geldiğini okullu geldiğini unutmayalım, ben yapacağımı yaptım bizden geçmiş felsefesini bırakalım. Bu davranışlar tarzlar Avrupalı Şeflerde olmadığını devamlı kendilerini yenilediklerini, çağa ayak uydurduklarını buradan hatırlatmak isterim.

 Ne olur, Şefler olarak yerimizde saymayalım devamlı bir hedefimiz bir amacımız olsun ve bunu da yetiştirdiğimiz çıraklarımıza öğrencilerimize aşılayalım. Mutfağımız çok renkli, kariyer olarak şef olunca her şey bitmiyor onun sonrasında da kendimize hedefler belirleyebiliriz. Bunlardan örnek verecek olur isek ‘’yarışmalar, kitaplar, yurtdışı tanıtımlar, öğretmenlik, yeni menüler vb.’’ biz şefler bunları yaptığımızda gerek yatırımcılarımız gerek Genel Müdürlerimiz önümüzü açacak bize destek vereceklerini bütün samimiyetim ile inanıyorum. Yeter ki biz hedeflerimizi, amaçlarımızı bir projeye dönüştürüp önlerine koyalım. Hayat yarışından kopmamak dileği ile.

 

Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşmak istermisiniz ?

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kimler Çevrimiçi

26 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Giris Yapin or Hesap olustur